Výstavy v našom múzeu
Ponuka výstav v Múzeu Spiša, kaštieli a letohrádku Dardanely a Národopisnom múzeu v Smižanoch(2018, výstavné priestory Múzea Spiša v SNV) repríza výstavy v roku 2025 v mestskom parku mesta Spišská Nová Ves. Autorom Kalvárie je Majster Pavol z Levoče a jeho dielňa. Viaže sa k umelcovej neskoršej tvorbe. Dielo vzniklo po roku 1520. Do kompozícií pašiových tém vniesol silné a emotívne výrazné postavy.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, má pre svojich návštevníkov od 10. 3. do 31. 3. 2025 pripravenú výstavu 100. výročie Košickej župy. Je to putovná výstava, ktorá bude umiestnená na nádvorí múzea.
Hovorí sa, že hračka je najlepším učiteľom – nezabudneme na ňu ani po rokoch. My však tvrdíme, že vedecká hračka je ešte o krok ďalej: veľa nás naučí nielen o nás, ale aj o mnohom okolo nás.
Vo foyer Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi sa návštevníkom otvára fascinujúci pohľad do sveta modelov bicyklov. Výstava predstavuje unikátnu zbierku Jána Trulíka zo Žiliny, ktorý sa bicyklom venuje nielen ako zberateľ, ale aj ako inovátor v oblasti výroby invalidných vozíkov. Už začiatkom 90. rokov 20.
Milí priatelia Múzea Spiša, Spišského divadla, ako aj všetci nadšenci histórie a divadelníctva, srdečne vás pozývame na výstavu Divadelná Reduta v historickom Provinčnom dome – vo výstavných priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Vo foyer Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi sa 10. júna 2024 o 16.00 hod. sprístupní výstava fotografií spišskonovoveského rodáka – Szilárda Schermanna s názvom Spiš – Gemer / Szepes – Gömör, ktorá je zameraná na fotografie prírody spomínaných regiónov. Najstaršie zábery na výstave vyhotovil autor v roku 1929.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach ponúka svojím návštevníkom od 16. 5. 2024 do 16. 9. 2024 autorskú výstavu etnologičky Mgr. Ľudmily Mitrovej pod názvom REMESLO MÁ MODRÉ DNO, vernisáž ktorej sa uskutoční 16. 5. 2024 o 16.00 hod.
O výstave
Uhorský karpatský spolok, teda Magyárországi Kárpát-egyesület, bol založený 10. augusta 1873 v Kežmarku. Bolo to krátko po dobudovaní Košicko-bohumínskej železnice, ktorá umožnila nebývalý rozvoj turistiky a cestovného ruchu v Tatrách. Sídlami spolku boli postupne nasledujúce mestá: Kežmarok (1873-1884), Levoča (1884-1891) a Spišská Nová Ves (1891-1918). Po vzniku 1.
Komorná výstava prezentuje fragmenty diplomovej práce, ktorá sa zaoberá miznutím, pretrvávaním a pripomínaním vrstiev pamäte na mieste zaniknutej obce Ruskinovce.
Angličáky sa začali vyrábať v roku 1962 vo fabrike v britskom Hackney. Ročne sa tu vyprodukovalo 80 miliónov autíčok. Predaj týchto automobilových modelov spustil aj nový fenomén v tej dobe – zbieranie angličákov. V dnešnej dobe je to už bežná zberateľská činnosť a výber modelov je nekonečný. Každý zberateľ sa môže zamerať na rôzne druhy, veľkosti, značky áut, alebo dokonca aj firmu.
Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Vďaka nim môžeme obdivovať krásu starobylých spišských miest a mestečiek. O dejinách a kultúre tejto komunity sa dozviete viac na novej výstave Múzea Spiša.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva na výstavu Na prechádzke prírodou, vďaka ktorej sa vyberiete na jedinečnú cestu prírodou v kocke. Objavíte tajomstvá neživej prírody a nazriete do sveta minerálov a hornín. Rozmanitosť živej prírody zase spoznáte pri nahliadnutí do života na lúke, v lese či v blízkosti vody.
1. januára 2023 uplynulo 30 rokov od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Zberateľka pani Alica Tokarčíková, rodená Tóthová, je rodáčka zo Spišskej Novej Vsi. Študovala na Strednej priemyselnej škole drevárskej a do roku 1999 tu žila a pôsobila. Zberateľstvu sa venovala už ako malé dievča. Tá ozajstná vášeň pre zberateľstvo sa však u nej prebudila po roku 2010, keď deti dospeli a o „klasické“ hračky prestávali mať záujem.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vás spolu so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pozýva na výstavu Bionika – príroda na to prišla prvá.
Dňa 20. októbra 2022 o 16.00 hod. sa pri príležitosti 100. výročia zániku Spišskej župy vo výstavných priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi uskutoční slávnostné otvorenie výstavy s názvom Spišská župa – 100 rokov od zániku.
Potápanie za posledných 60 rokov prešlo obrovským vývojom a technickým pokrokom. Zmenila sa potápačská technika, metodika potápania a rozšírili sa možnosti hĺbkového potápania, ako aj potápania so zmesami plynov.
Vďaka tomu sa stalo potápanie oveľa dostupnejším športom ako kedysi. V dnešnej dobe môže s potápaním začať ktokoľvek, koho tento šport nadchol.
Múzeum Spiša odhalí prvú časť novej expozície Príroda Spiša
Sprístupnenie expozície sa bude konať vo štvrtok 30. júna, jej súčasťou sú aj interaktívne 3D prvky.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás spolu so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pozýva na výstavu Kamufláž.
Srdečne Vás pozývame na komentovanú prehliadku v rámci derniéry výstavy TRITRI – Tatry očami geológov, ktorá sa uskutoční 5. 10. 2022 o 15.00 hod. vo výstavných priestoroch Múzea Spiša.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás spolu so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pozýva na výstavu Zem, miesto pre život – Nespútané živly, ktorá je prístupná od 8. 12. 2021.
Za zámerom výstavby Košicko-bohumínskej železnice bol cieľ umožniť lacnú, rýchlu a efektívnu dopravu rúd z baní na Spiši do hút vo vtedajšom Rakúskom Sliezsku, teda na Ostravsku. Ostravsko bolo a je prírodou obdarené bohatými ložiskami čierneho uhlia. Spiš mal niekoľko storočí trvajúcu tradíciu miestneho rudného baníctva a ťažiarstva.