Angličáky našich otcov a dedov. (ilustračný obrázok)

Angličáky našich otcov a dedov

Angličáky sa začali vyrábať v roku 1962 vo fabrike v britskom Hackney. Ročne sa tu vyprodukovalo 80 miliónov autíčok. Predaj týchto automobilových modelov spustil aj nový fenomén v tej dobe – zbieranie angličákov. V dnešnej dobe je to už bežná zberateľská činnosť a výber modelov je nekonečný. Každý zberateľ sa môže zamerať na rôzne druhy, veľkosti, značky áut, alebo dokonca aj firmu.

Každá zbierka má svoju históriu a rozpráva o zberateľoch a dobe, kedy sa tieto modely vyrábali a boli na predaj. Dovoľte aby som Vám predstavil svoju malú zbierku automobilových modelov, ktorá má viac ako 44 rokov. Prvý model, ktorý odštartoval túto záľubu bol Land Rover Trans American Tour v mierke 1:25. Dostal som ho od svojích rodičov na 1. narodeniny. Za prvý rok pribudlo do zbierky ďalších 10 modelov.

Postupne pribúdali nové modely, ktoré som dostával od rodičov a príbuzných na meniny, narodeniny a Vianoce. Modely som získaval aj pri rôzných udalostiach, ako napríklad výlet do Miškolca, Sabinovský jarmok, alebo dokonca len pri potulkách po rôznych mestách. Neskôr som si modely zakúpil aj po absolvovaní skúšok na vysokej škole, ako pamiatku na úspešný deň.

K dnešnému dňu tvorí zbierku 380 modelov viac ako 20 firiem, ktoré sú známe aj dnes, alebo už zanikli. Najviac modelov tvoria firmy ako Polistil, Playdit, Yatming, Mira, Solido, Jet norev, Hot Weels, Matchbox, Holly, Burago, Igra, Abrex, Simba, Corgi, Fox toy, DeAgostini. Od začiatku založenia celej zbierky viedol môj otec, ktorý začal zbierať tieto modely aj presnú evidenciu. V zošite zaznamenával poradové číslo, názov, firmu, mierku, cenu modelu a poznámku, ktorú zvyčajne tvorili okolnosti, za akých bol model zakúpený. Mnohé modely pochádzajú z TUZEXU a tak je pri cene uvádzaná aj cena v tuzexových korunách známa ako Bony.

V dnešnej dobe je výber automobilových modelov oveľa bohatší a získať ich je oveľa jednoduchšie.

Zbieranie „angličákov“ prínaša aj potešenie, spomínanie a nostalgiu za vozidlami, ktoré dnes už považujeme za veterány.

Na založenie zbierky modelov je potrebný dostatočný priestor, aby mohli byť vystavené na obdiv a skrášľovali interiér v byte, alebo dome. Modely často podľahnú času, zmenia svoju farbu, alebo sa začnú plastové časti lámať a tomu sa nedá zabrániť. Mnohí zberatelia svoje modely ani nevybaľujú a nechávajú v pôvodnom obale, aby ich cena bola vyššia.

Prajem Vám príjemné spomínanie a možno v zbierke nájdete aj model, ktorý ste niekedy mali, alebo ešte máte doma.

Dátum sprístupnenia

Od 15. 7. 2023 od 14.00 hod.
Počas štandardných otváracích hodín

Umiestnenie výstavy

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 50, 05201 Spišská Nová Ves

Kurátor výstavy

Táňa Stašiková

Foto galéria
Súbory na stiahnutie