Internetová prezentácia projektu a on-line konzultácie  

Múzeum Spiša

Názov projektu:

PRIMUZ: Príroda ako inšpirácia pre múzeá bez hraníc/Przyroda jako inspiracja pre muzea bez granic

Priorita:

Priorita 3. Tvorivé a turisticky atraktívne pohraničie, špecifický cieľ 1. Posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v oblasti hospodárskeho rozvoja, sociálneho začlenenia a sociálnej inovácie

Priorytet 3. Twórcze i atrakcyjne turystycznie Pogranicze, cel szczegółowy 1. Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych

Stručné zhrnutie projektu:

Ide o projekt zameraný na vzájomnú propagáciu a spoluprácu medzi múzeami v Poľsku a na Slovensku zameraný na prírodné dedičstvo.

Projekt zahŕňa viacero aktivít:

  • Vzájomná propagácia múzeí – Múzeá budú propagovať svoje expozície/prírodné a kultúrne dedičstvo prostredníctvom spoločných materiálov s cieľom zvýšiť návštevnosť.
  • Podpora pri organizovaných podujatiach – Múzeá sa zapoja do tradičných podujatí, čím posilnia spoluprácu a vzájomné vzťahy.
  • Digitalizácia zbierok – Vytvorenie digitálnych modelov exponátov a databázy, aby sa sprístupnili širokej verejnosti.
  • Múzejná pedagogika – Vytváranie metodík a organizovanie táborov/programov pre deti zameraných na poznávanie prírody a kultúry.
  • Zlepšenie podmienok pre návštevníkov – Investície do expozícií a infraštruktúry múzeí za účelom zlepšenia zážitkov návštevníkov.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o prírodnom dedičstve, podporiť vzájomné porozumenie a ochranu kultúrneho dedičstva v cezhraničnom regióne.

Krótkie podsumowanie projektu:

Jest to projekt mający na celu wzajemną promocję i współpracę między muzeami w Polsce i na Słowacji koncentrujący się na dziedzictwie przyrodniczym.

  • Wzajemna promocja muzeów – Muzea będą promować swoje wystawy/dziedzictwo naturalne i kulturowe poprzez wspólne materiały w celu zwiększenia liczby odwiedzających.
  • Wsparcie wydarzeń – muzea będą uczestniczyć w tradycyjnych wydarzeniach w celu wzmocnienia współpracy i relacji.
  • Digitalizacja zbiorów – tworzenie cyfrowych modeli eksponatów i baz danych w celu udostępnienia ich szerokiej publiczności.
  • Pedagogika muzealna – opracowywanie metodologii i organizowanie obozów/programów dla dzieci, mających na celu poznawanie przyrody i kultury.
  • Poprawa warunków dla zwiedzających – inwestowanie w wystawy muzealne i infrastrukturę w celu poprawy doświadczeń zwiedzających.

Celem projektu jest podniesienie świadomości na temat dziedzictwa naturalnego, promowanie wzajemnego zrozumienia i ochrony dziedzictwa kulturowego w regionie transgranicznym.

Vedúci partner/Główny partner:

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Letná 57/50, 052 01 Spišská Nová Ves, www.muzeumspisa.com

Partneri/Partnerzy:

Cieľová skupina/Grupa docelowa:

Rodiny s deťmi a školské skupiny / Rodziny z dziećmi i grupy szkolne

Miesto realizácie/Miejsce realizacje:

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Regionalne w Jaśle

Plánovaný termín realizácie/Planowany termin wdrożenia:

2025 – 2027

Termín na podávanie pripomienok/Termin zgłaszania uwag:

Do 4. 1. 2025

Kontakt vo veci participácie/Kontakt w sprawie udziału:

prirodovedne@muzeumspisa.com

Hlavná aktivita Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi

Zlepšenie podmienok pre návštevníkov – Vytvorenie ďalšej časti prírodovednej expozície

Zámerom je realizácia ďalšej etapy prírodovednej expozície Príroda Spiša, časť Pieniny, Spišská Magura, Ľubovnianska vrchovina a Slovenský raj, ktorá má ponúknuť novú modernú formu sprístupnenia a propagácie prírodného dedičstva v prihraničnom regióne Spiš. Doteraz je sprístupnených verejnosti prvých 5 miestností z 10 miestností určených na stálu prírodovednú expozíciu. Realizácia sa týka ďalších 2 miestností a interaktívnej oddychovej zóny.

Główną zadanie Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi:

Poprawa warunków dla odwiedzających – Stworzenie kolejnej części ekspozycji historii naturalnej

Zamierzeniem jest realizacja kolejnego etapu ekspozycji historii naturalnej Przyroda Spisza, część – Pieniny, Magury Spiska, Ľubovnianska vrchovina i Słowacki Raj, która ma oferować nową, nowoczesną formę udostępniania i promocji dziedzictwa przyrodniczego przygranicznego regionu Spisz. Do tej pory udostępniono zwiedzającym pierwsze 5 z 10 pomieszczeń przeznaczonych na stałą ekspozycję historii naturalnej. Kolejne 2 pomieszczenia, interaktywny kącik wypoczynkowy są w trakcie realizacji.