Predstavenie Múzea Spiša

V roku 70. výročia vzniku Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi (7.máj.1951) Vám predstavujeme jedinečné kultúrne klenoty, ktoré spravuje. Národné kultúrne pamiatky, ale aj ich jedinečný obsah.

Presentation of the Spiš Museum

V roku 70. výročia vzniku Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi (7.máj.1951) Vám predstavujeme jedinečné kultúrne klenoty, ktoré spravuje. Národné kultúrne pamiatky, ale aj ich jedinečný obsah.

Kúria Zuzana - zážitok v múzeu

Predstavenie projektu.

Noc múzeí a galérií 2021 v kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach

Online video vstup z Kaštieľa a letohrádku Dardanely doplnený o krátku ukážku Mozartových diel v podaní súkromnej základnej umeleckej školy v Odoríne.

Veľkonočný koncert 2021

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach si pre vás pripravili krátky zostrih z posledných dvoch Veľkonočných koncertov. Vo videu zaznie úryvok z opery Modrá ruža - "Zatancuj si so mnou holubička" a skladba od Johanna Sebastiana Bacha - Air. Prajeme vám príjemné sledovanie.

Slávnostná prezentácia Vlastivedného zborníka Spiš 10s

Obsahom Dvorných dialógov 72 je slávnostná prezentácia Vlastivedného zborníka Spiš 10. Pre jeho uvedenie zvolilo múzeum formu prezentačného videa, ktoré Vám v skratke priblíži obsah zborníka. Na jeho tvorbe sa podieľalo 44 autorov. Na 455 stranách nájdete 27 príspevkov z oblasti prírodných i spoločenských vied, ako aj ďalšie zaujímavosti zo života a práce Múzea Spiša posledných dvoch rokov. Jubilejný desiaty zborník, ktorého prvé číslo vyšlo v roku 1967, sa radí medzi najvýznamnejšie vydavateľské počiny vedeckej či populárno-vedeckej spisby o Spiši posledných rokov. Prírodovedný výskum zverejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vydanie zborníka finančne podporil Košický samosprávny kraj.

Zborník je možné zakúpiť v pokladni Múzea Spiša po predchádzajúcom objednaní na e-mailovej adrese: lektorky@muzeumspisa.com, alebo telefonicky na +421 53 44 23 757

O prírode v pivničke: Netopiere – piloti v tme

Pozývame Vás na prednášku z cyklu O prírode v pivničke s názvom Netopiere – piloti v tme. Keďže ju v súčasnej situácii nemôžeme realizovať vo zvyčajnej podobe, vybrali sme pre Vás zaujímavú tému z nášho archívu, o ktorej sa môžete naučiť niečo nové v pohodlí svojho domova.

Dejiny Rusínov na Spiši (Dvorné dialógy)

Záznam z prvého živého vysielania z cyklu prednášok Dvorné dialógy. Tentokrát sme uviedli do života novú publikáciu pod názvom "Dejiny Rusínov na Spiši".

Rusínske Vianoce

V decembri 2020 sme pre vás plánovali podujatie „Rusínske Vianoce“ v rámci ktorého mali zaznieť rusínske vianočné piesne a zároveň sme vám chceli prezentovať tradičné rusínske vianočné jedlá zo Spiša. Bohužiaľ pandémia nám prekazila plány. Tak sme si pre vás pripravili aspoň krátke video.

Vianočný koncert 2020

Skrátený záznam z Vianočných koncertov z rokov 2017 až 2019.