Grafika podujatia.

Remeslo má modré dno

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach ponúka svojím návštevníkom od 16. 5. 2024 do 16. 9. 2024  autorskú výstavu etnologičky Mgr. Ľudmily Mitrovej pod názvom REMESLO MÁ MODRÉ DNO, vernisáž ktorej sa uskutoční 16. 5. 2024 16.00 hod.

Výstava je tematicky venovaná vývoju a dejinám remesla modrotlače na našom území od 18. do 21. storočia.  Okrem pestrej škály modrotlačových výrobkov z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú rozmanitými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica a Brezno). Popri výbere modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z jednotlivých regiónov na Slovensku. Pozornosti  návštevníka určite neunikne prepracovanosť a grafická precíznosť motívu zmŕtvychvstania na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na drevených formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou.

Súčasťou výstavy budú aj  pútavé sprievodné podujatia zamerané na oboznámenie sa s týmto remeslom, ako tvorivé dielne či komentované prehliadky.

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu nájdenou tradičnou technikou v 21. storočí. Návštevníci si budú môcť odniesť nie len estetický zážitok z výstavy, ale i najnovšiu publikáciu o modrotlačových formách s rovnomenným názvom Remeslo má modré dno.

Kedy: od 16. 5. 2024
Čas verisáže: o 16.00 hod.
Miesto: Letná 50, Spišská Nová Ves

Dátum výstavy:

od 16. 5. 2024 do 16. 9. 2024 hod.

Miesto konania

Letná 50, 05201 Spišská Nový Ves