Spišský hrad silueta. (autor V. Krempaský)

Spišská župa – 100 rokov od zániku

Dňa 20. októbra 2022 o 16.00 hod. sa pri príležitosti 100. výročia zániku Spišskej župy vo výstavných priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi uskutoční slávnostné otvorenie výstavy s názvom Spišská župa – 100 rokov od zániku. Nová výstava predstaví prierezovo sedem storočí existencie administratívneho celku, ktorý sa radil k najznámejším a najvýznamnejším v stredoeurópskom priestore. Počas stáročí ho charakterizovalo pestré národnostné i náboženské zloženie jeho obyvateľstva, ako aj špecifická správna štruktúra. Súčasťou výstavy budú mapy regiónu, ktoré neboli dosiaľ prezentované. Bohaté dejiny Spišskej župy, ktoré majú svoj počiatok v 12. storočí sa návštevníkom priblížia chronologicky podľa jednotlivých storočí. Na výstave budú viaceré zbierkové predmety múzea k danej téme prezentované verejnosti po prvýkrát.

Logo fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Slávnostná vernisáž

20. 10. 2022 o 16.00 hod.

Dátum sprístupnenia

Od 21. 10. 2022 do 30. 5. 2023