Prírodné a krajinné fenomény centrálnych Ánd
O prírode v pivničke 38
Prírodné a krajinné fenomény centrálnych Ánd je názov témy, ktorú si pre Vás pripravil Ing. Peter Bajtoš, PhD. Prednáška sa uskutoční 21. júna 2023 o 16.30 hod. v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi, srdečne Vás pozývame.
O čom to celé bude
Andy – najdlhšie kontinentálne pohorie na svete – tvoria kontinuálnu horskú reťaz pozdĺž západného okraja Južnej Ameriky. Tvoria tak koridor vysokohorského prostredia siahajúci od trópov cez mierne pásmo až k antarktickému. Najširší je v centrálnej časti, na území Peru a Bolívie, kde sa nad náhornou plošinou Altiplano s priemernou nadmorskou výškou 3300 m týčia aktívne vulkány do výšky viac ako 6000 m. Tieto extrémne výškové rozdiely sa premietajú do veľkých rozdielov v klíme a následne i pestrého zastúpenia krajinných typov: od suchého pacifického pobrežia s púšťou Atacama, cez vysokohorskú step/púšť a horské ľadovce až po dažďový prales na východnom úpätí pohoria. Vznikla tu pestrá mozaika ekosystémov so zastúpením vzácnych a pre Európana exotických druhov flóry a fauny.
Odpoveď na otázku, čo bolo na počiatku vzniku tohto sveta extrémov, nám môže dať geológia. Pohyby zemskej kôry, sprievodný vulkanizmus a zemetrasenia spolu so zvetrávaním tu menia tvár krajiny aj v súčasnosti – niekedy však až prekvapivo rýchlo a nebezpečne.
Pozrime sa spolu na krajinné a prírodné fenomény v NP Paracas a v regiónoch Ica a Nazca na pacifickom pobreží, v okolí jazera Titicaca na náhornej plošine Altiplano, v kaňone Colca či v údolí rieky Urubamba smerujúcej do amazonskej nížiny. Prejdime naprieč pohorím Cordillera Blanca s vrchom Huascarán a pripomeňme príčiny a následky zemetrasenia z roku 1970 s približne 20-tisíc obeťami. Fotografiami a rozprávaním si priblížime atmosféru tohto sveta extrémov.
Na týchto imaginárnych potulkách nás zaujmú krásne krajinné scenérie, zaujímavé druhy rastlín a prekvapia stretnutia s vikuňou, činčilou, kondorom andským alebo kolibríkmi. Neobídeme ani zaujímavé historické miesta v okolí hlavného mesta zaniknutej ríše Inkov Cusca, v Maras, Ollantaytambo a pri Juliace. Pristavíme sa pri miestnych roľníkoch obrábajúcich svoje políčka na strmých andských svahoch tradičným spôsobom. Môžu nás inšpirovať k hľadaniu bližšieho vzťahu k prírode, bez ktorého je naša budúcnosť neistá.
Dátum podujatia
21. 6. 2022 o 16.30 hod.
Prednášajúci:
Ing. Peter Bajtoš, PhD.
Miesto konania
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi
Letná 50, 052 01, Spišská Nová Ves