Úvodný obrázok.(autor: Vladimír Krempaský)

Musica nobilis

XXVI. medzinárodný hudobný festival

Srdečne Vás pozývame na koncert v kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach, ktorý sa uskutoční v sobotu 8. 10. 2022 o 18.00 hod. a je súčasťou medzinárodného hudobného festivalu MUSICA NOBILIS.

Letohrádok Dardanely v Markušovciach tentokrát navštívia dvaja svetovo uznávaní umelci, Kateřina Englichová – harfa a Vilém Veverka – hoboj.

Vstupenky si môžete zakúpiť priamo na mieste koncertu.

Cena vstupenky je 5€.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Kateřina Englichová

Patří k výrazným osobnostem evropského interpretačního umění.

Držitelka ceny Prague Classic Award 2018, Kateřina Englichová spolupracovala s významnými umělci a soubory, jak v zahraničí – Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Gerard Causé, Cindy Phelps, Robert Davidovici, Michael Kofler, ad., tak u nás – Josef Suk, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Martin Kasík, Vilém Veverka, Jitka Hosprová, Škampa kvarteto, Bennewitzovo kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Pavel Haas Quartet, Mucha Quartet, Ensemble 18+, Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor, Kuhnův dětský sbor, Boni Pueri ad. Na podzim 2018 byla členkou poroty v největší světové soutěži „Israel Harp Competition“.

V sezoně 2022 se stala residenčním umělcem festivalu Za poklady Broumovska, kde se představí hned třikrát - 25.6. s Hradeckou filharmonií, 30.7. s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou a 19.8. v sólovém recitálu.

Jako sólistka spolupracovala s dirigenty, Jakubem Hrůšou, Jiřím Bělohlávkem, Zdeňkem Mácalem, Kasparem Zehndrem, Petrem Vronským, Ondřejem Kukalem, Pietari Inkinenem, ad. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem a měla možnost pracovat s dirigenty jako jsou Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas, Seiji Ozawa ad. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Zdeňkem Mácalem, Heiko Mathiasem Foerstrem, Petrem Vronským, ad. Zúčastnila se festivalů – Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražské jaro, Pražský podzim, Dvořákova Praha, Festival Marnach (Lucembursko), Carintischer Sommer (Rakousko), Festival Mitte Europa, Sarajevská zima (Bosna), ad.

Vilém Veverka

V Praze narozený hobojista Vilém Veverka (1978) patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F. X. Thuri), Akademii múzických umění v Praze (Liběna Séquardtová) a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v „Gustav Mahler Jugend Orchester“ a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii (stipendista Karajanovy nadace) Víc než inspirátory mu byli též špičkoví zahraniční hobojisté – Albrecht Mayer, Hansjörg Schellenberger, Maurice Bourgue či Heinz Holliger. Nastoupená cesta vyvrcholila jeho vítězstvím v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation (Tokio, 2003). Jako sólista na sebe V. Veverka upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry, k nimž patří zejména PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Filharmonie Brno nebo Tokyo Filharmonic, Vancouver Symphony Orchestra, Bayerisches Kammerorchester, Münchener Kammerorchester, Slovenská filharmonie, Filharmonie Krakov atd. Nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. století (L. Berio, B. Britten, E. Carter, M. Feldaman, W. Rihm, I. Yun, B. A. Zimmermann), včetně koncertů Bohuslava Martinů a Marka Kopelenta (A few Minutes with an Oboist). Jeho interpretační všestrannost podtrhuje nejen první česká kompletní nahrávka Dvanácti fantazií pro hoboj sólo Georga Philippa Telemanna (Supraphon), ale také první souborné provedení Triových sonát Jana Dismase Zelenky s „Ensemble Berlin-Prag“, který v r. 2011 spolu se členy Berlínské Filharmonie založil.

Vilém Veverka, který se v současnosti profiluje jako sólový a komorní hráč, je primáriem souboru „PhilHarmonia Octet“ a ambasadorem francouzské firmy „Buffet-Crampon“. V roce 2014 působil jako „Artist in Residence“ na významném německém festivalu „Mitte Europa“.

V září roku 2015 vydal u Supraphonu další, v pořadí třetí sólové album (“Oboe Concertos”) – koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldi a G. Ph. Telemanna (s Ensemble 18+). Tato nahrávka je považována za nejlepší českou desku svého druhu. Společným počinem s harfenistkou Kateřinou Englichovou je vysoce ceněné album „Impressions“ (Supraphon, 2017).

Prozatím nejnovějším a zároveň zřejmě nejzásadnějším projektem na poli zvukových nosičů je pak dvojalbum triových sonát J. D. Zelenky, které Vilém Veverka nahrál společně se členy Berlínské Filharmonie (Ensemble Berlin-Prag). Unikátnost této nahrávky podtrhuje participace Reinharda Goebela, zakladatele legendární “Musica Antiqua Köln”, který se podílel v roli supervizora na nastudování celého cyklu.

V roce 2018 provedl – ve světové premiéře – společně s Tomášem Netopilem a FOK Koncert pro hoboj a orchestr od Jiřího Gemrota.

Dátum koncertu

8. 10. 2022 – 18.00 hod.

Miesto konania

Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach,
Michalská 55, Markušovce

Plagáty a pozvánky