Slnečná sústava. (©Múzeum Spiša)

O prírode v pivničke 35

Slnečná sústava.
Náš malý domov v nekonečnom vesmíre.

V decembri sme pre Vás v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, miestnou organizáciou Spišská Nová Ves, pripravili ďalšie podujatie v rámci cyklu náučno-populárnych prednášok O prírode v pivničke. O téme Slnečná sústava: Náš malý domov v nekonečnom vesmíre Vám 7. 12. 2022 o 16.30 hod. v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi porozpráva JUDr. Michal Recký, PhD.

Tešíme sa na stretnutie a pripájame pár úvodných slov od M. Reckého:

Vesmír je úžasné miesto, nekonečný oceán s ostrovmi galaxií a hviezd. Obrovský, tajomný, krásny, neprebádaný, zvláštny, nebezpečný, tvorivý, deštruktívny, rozľahlý – to je len niekoľko pravdivých prívlastkov, ktoré ale aj tak nedokážu presne vystihnúť jeho majestátnosť vo všetkých možných mierach, ktoré poznáme.

Niekde v tom oceáne pláva jedna malá bledomodrá bodka, naša Zem, ktorú tak krásne pomenoval Carl Sagan pri pohľade na fotografiu, ktorú nám poslala sonda Voyager 1, keď sa na ňu ešte raz a naposledy pozrela z obrovskej diaľky predtým, než sa navždy vypla jej kamera. A spolu s ňou odfotografovala aj väčšinu planét našej slnečnej sústavy, našich susedov, ktorí spolu s nami už vyše 4 a pol miliardy rokov obiehajú okolo našej hviezdy Slnko.

Vydajte sa teda spolu s nami na úžasnú cestu časom od prvotného molekulárneho mračna, kde spoznáte procesy, na konci ktorých nájdeme našu hviezdu a planéty. Preleťte na lúči svetla okolo nich. Urobte si nezabudnuteľný výlet sondami k Slnku a navštívte zaujímavé miesta na planétach. Môžete sa vyšplhať na Marsov megavulkán, zažiť divokú jazdu vo Veľkej červenej škvrne na Jupiteri či pokochať sa krásou Saturnových prstencov.

Spoznajte osud našej hviezdy a jej malej rodinky planét v ďalekej budúcnosti a presvedčte sa, aká bezodná je túžba ľudí po objavovaní a cestách k cudzím svetom, ktoré jedného dňa môžu byť naším novým domovom. Možno sa raz dočkáme odpovede na otázku, ktorú si my ľudia kladieme už dlho: Sme vo vesmíre sami?

Kedy?

7. 12. 2022 o 16.30 hod.