Ilustračný obrázok zdroj: ESO/P. Horálek

O prírode v pivničke 39
Per aspera ad astra
Ako sme siahali ku hviezdam

Dňa 18. októbra 2023 vás pozývame na prednášku JUDr. Michala Reckého, PhD. s názvom Per aspera ad astra – Ako sme siahali ku hviezdam, ktorá sa bude konať o 16.30 hod. v prednáškových priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Tešíme sa na stretnutie!

O podujatí

My, ľudia, sme už oddávna hľadeli na oblohu, pretože pohyby nebeských svetiel a telies boli vždy úzko späté s tým, čo sa okolo nás dialo. Bolo to ako pozerať na obrovské prírodné hodiny, ako to nazval teoretický fyzik Michio Kaku. Postavili sme slnečné hodiny a observatóriá, ktoré nám ukázali, kedy je čas siať a zberať úrodu. Rozdelili sme oblohu na súhvezdia a pomenovali ich po bohoch, mýtických bytostiach a zvieratách. Stali sa prvými majákmi na našich cestách do ďalekých a neznámych kútov Zeme.

Ako šli storočia, mýty a povery nahradzovali prvé čriepky vedeckého poznania a nový pohľad na svet sme získali vďaka vedcom, ako boli Mikuláš Kopernik, Johannes Kepler, Galileo a jeho ďalekohľad, Newton s jablkom či Albert Einstein. 20. storočie prinieslo takú revolúciu v poznaní, akú sme nikdy predtým nezažili. Malo to však aj tragickú príchuť 2. svetovej vojny. Paradoxom je, že na jej troskách sa nám otvorili brány vesmíru.

Vydajte sa teda spolu s nami na úžasnú výpravu, na konci ktorej sme dokázali preťať putá gravitácie a vyletieť tak v ústrety našej budúcnosti. Pôjdeme po stopách legendárneho Wan Hua, spolu s Gagarinom obletíme Zem a prejdeme sa s posádkami misií Apollo po povrchu Mesiaca. Zájdeme až do medzihviezdneho priestoru, k sondám Voyager.

Sci-fi rôznych filmov a seriálov sa stáva realitou našich dní. Stojíme na prahu vesmíru a učíme sa žiť mimo našej planéty. Je to nevyhnutný vývoj, pretože jedného dňa opustíme našu Pale Blue Dot a naším novým domovom sa stane rozľahlý oceán nekonečného vesmíru a svety, ktoré dnes vidíme teleskopmi.

Prednášajúci: Michal Recký
Dátum a čas: 18. 10. 2023 o 16.30 hod.
Miesto: Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Letná 50, 052 01 Spišská Nová Ves
Spoluorganizátor: Slovenský zväz astronómov
Miestna organizácia Spišská Nová Ves

Dátum podujatia

18. 10. 2022 o 16.30 hod.

Prednášajúci:

JUDr. Michal Recký, PhD